Spacerem: Zurych

Podróże to zdecydowanie jedna z tych najpiękniejszych rzeczy jakie w życiu mogą się zdarzyć. Obojętnie czy są to wyprawy „palcem po mapie” czy takie zupełnie realne w moim przypadku zawsze wiążą się z ekscytacją. Nic więc, że wybierając się do szwajcarskiej stolicy byłam spakowana w pięć minut. 

Zurych to niezwykłe miasto. Malowniczo położone na pagórkowatym terenie wyrastającym nad Jeziorem Zuryskim i rzekami Limmat oraz Sihl, bardzo zielone i spokojne. Co warto tutaj zobaczyć? Podróż po Zurychu najlepiej zacząć w centrum – można rozpocząć od eleganckiej Bahnhofstrasse, łączącej dworzec z brzegiem jeziora. Na wspomnianej ulicy roi się od ekskluzywnych sklepów, znajdziemy tu m.in. butiki Hermes, Cartier oraz to z czego Szwajcaria słynie – manufaktury czekolady, w tym słynne Laderach i Sprungli. W jednej z nich trzeba koniecznie wypić kawę i poczęstować się jednym z miejscowych specjałów :)

Po kawie i słodkościach warto wybrać się na spacer po zabytkowej części miasta. Tu zdecydowanie warto zajrzeć do kościoła Fraumunster, którego strzelistą wieżę nie sposób przegapić. Co ciekawe prezbiterium tego trzynastowiecznego kościoła zdobią współczesne witraże, stworzone przez samego Marca Chagalla. Po wędrówce wąskimi i niezwykle urokliwymi ulicami warto jeszcze wybrać się na górę Uetliberg – można na nią dotrzeć pieszo lub pociągiem. Przy dobrej pogodzie widać z niej doskonale nie tylko całe miasto oraz jezioro, ale również ośnieżone szczyty gór.

 

Zielone serce miasta

 

Ikea przy Bahnhofstrasse

 

 

 

 

 

Kawiarnia i manufaktura Sprungli to obowiązkowy punkt programu zwiedzania szwajcarskiej stolicy

 

Praktyczne wskazówki 

Zurych jest świetnie skomunikowany, bilet dobowy, swoim zasięgiem obejmujący centrum miasta kosztuje około 8 franków. Szczegółowe informacja dotyczące transportu publicznego można znaleźć TUTAJ.
Ze względu na to, że szwajcarska stolica jest naprawdę niewielkich rozmiarów warto rozważyć jej zwiedzanie spacerem lub rowerem.

 

Powiązane linki

fot. tastylife.pl